МЕТОДИ СИНТЕЗУ НОВИХ РІЗНОМЕТАЛЬНИХ/ЗМІШАНОЛІГАНДНИХ КОМПЛЕКСІВ Ge(IV), Sn(IV), s-, 3d-МЕТАЛІВ З ПОЛІДЕНТАТНИМИ ОРГАНІЧНИМИ ХЕЛАНТАМИ
Варіюванням біологічно активних складових: представників іонів металів s, p-, d-електронних блоків, органічних хелантів кислотної, основної природи, способів їх сумісної структурної організації, розроблено стратегію спрямованого синтезу низькотоксичних координаційних, супрамолекулярних гомо/гетерометалічних, моно/змішанолігандних сполук з заданим широким спектром фармакологічної дії, перспективних в якості субстанцій лікарських засобів для реабілітації хворих після Covid-19.
Доведена їх активність як ефекторів ферментів.
Проведено скринінг і простежено звʼязок між складом, структурою, властивостями вперше одержаних сполук і видами їх біологічної активності. Встановлено, що практично всі дослідженні комплекси здатні виступати в якості ефекторів ферментів. Результати визначення молекулярної та кристалічної структури вперше одержаних сполук увійшли в базу даних Cambridge Crystallographic Data Centre (CCDC).
Зроблено ще один крок від селективного розпізнавання сполук до їх супрамолекулярної організації і прояву біологічних властивостей.
ПУ «2-(7-Бром-2-оксо-5-феніл-3H-1,4-бенздіазепін-1-іл)ацетогідразон 2-гідрокси-1-нафтальдегіду як речовина, що має високу анальгетичну активність» № 134727 від 10.06.2019; ПУ «Застосування біологічно активного комплексу Sn(IV) з 1-[(2-гідрокси-1-нафтил)метиленгідразино]карбонілметил-7-бром-5-феніл-1,2-дигідро-3Н-1,4-бенздіазепін-2-оном як високоефективного анальгетичного засобу» № 122442 від 10.11.2020.
Автори: Сейфулліна І.Й., Марцинко О.Е.
Контакти: Науково-дослідна частина ОНУ, м. Одеса, вул. Дворянська, 2
тел. +38 048 731-71-51, e-mail: science@onu.edu.ua